Online Magyarország
Települések
Kistérségek
Régiók
Keresések
Befektetőknek, kivitelezőknek
(ajánlatok és ajánlatkérések)
 
Portfólió
(cégek, intézmények, civil szervezetek a településen)
 
Turisztikai vonzerőleltár
(látnivalók és rendezvények)
 
Versenyképesség
(települések statisztikai adatbázisa)
 
TÖOSZ online
(az önkormányzati szövetség hírei)
 
 
 
Új Magyarország Fejlesztési Terv
(2007-2013 nyertes pályázatok)
Web-tér menedzser
belépés
regisztrált felhasználóknak
Szőllősy László

Vásárosnaményi Kistérség



Látogatottság: 16122
Térkép:

 A KISTÉRSÉG NEVE:   Vásárosnaményi kistérség
 A kistérség fő statisztikai adatai:  
 Terület (km2):   568
 Lakosság száma (fő):  32038 fő (2005.január 1.)
 Kistérséghez tartozó települések száma (db):   27
 Működő vállalkozások száma (db):  2025 regisztrált 2005. jan. 1.
 A társulás alakulásának éve:   2004.


A társulás működésének rövid leírása:
2001. július 21. napján kelt Társulási Megállapodással illetve Alapító Okirattal megalakult Beregi Területfejlesztési Önkormányzati Társulás 2004. november 10-én átalakult Beregi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulássá (BEREGTÖT). A BEREGTÖT jogállása: önálló jogi személyiséggel rendelkező költségvetési szerv. Székhelye: 4800 Vásárosnamény, Tamási Áron u. 1. Működési területe: a társult önkormányzatok működési területe. A Társulási Tanács 2005-ben döntött a BEREGTÖT Kistérségi Fejlesztési Irodájának (BEREGTÖT KFI) létrehozásáról, amely gondoskodik a társulás költségvetésének és határozatainak végrehajtásáról. A Kistérségi Fejlesztési Iroda Vásárosnamény Város Polgármesteri Hivatalában működik, egy jól felszerelt irodai helyiségben, két állandó alkalmazottal és egy pénzügyi-gazdasági munkatárssal. A Beregi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulás Kistérségi Fejlesztési Tanácsként is működik, és ellátja a kistérségi területfejlesztési feladatokat.
A Beregi Többcélú Kistérségi Önkormányzati Társulás által vállalt feladatok, ellátandó hatáskörök:
- kistérségi területfejlesztési feladat- és hatáskörök megoldása (mindaddig, amíg törvény szerint ezt nem külön Kistérségi Fejlesztési Tanácsnak kell ellátnia)
- közoktatási feladatok, ezen belül nevelési tanácsadó - mint a közoktatás pedagógiai szakszolgálatának intézménye - közös feladatellátása, közös fenntartása
- az egészségügyi alapellátás közös biztosítása, ezen belül a központi orvosi ügyelet közös szervezése, fenntartása
- a gyermekjóléti alapellátás - ezen belül a Gyvt. szerinti gyermekjóléti szolgáltatás (szolgálat) közös fenntartása, szervezése
- a hatályos jogszabályok szerinti belső ellenőrzési feladatok ellátásának közös biztosítása 
- környezetvédelmi, közúti igazgatási, útkezelői (útüzemeltetői és fenntartási) feladatok közös ellátása
- a kistérségi közigazgatási ügyintézés - ezen belül kiemelten az Okmányiroda által biztosított szolgáltatás - közös fejlesztése, korszerűsítése.

A térség látnivalói, érdekességei:
Természeti értékek:
 
A térség növényvilágának természeti és idegenforgalmi szempontból egyaránt legfontosabb értékei a nagy kiterjedésű, különféle erdőségek maradványai. Sajnálatos módon ezek az erdők túrázásra csak kevésbé, csupán a vágott utakon alkalmasak, mert máshol az aljnövényzet áthatolhatatlan szövevényt alkot. A térség nagy kiterjedésű erdői évszázadokkal ezelőtt hatalmas vadállományt tartottak el. Az erdők szarvasokat, őzeket, rókákat, borzokat, siketfajdokat és császármadarakat neveltek. A táj állatvilága mára már nem olyan bővelkedő mint egykoron, de még így is sokkal gazdagabb, mint az ország más területein. Mivel a táj folyóvizei és erdői halban és vadban igen bővelkednek, ezért az ésszerű gazdálkodással összekapcsolt horgász- és vadászturizmus számos lehetőséget rejt magában. Az Alföldön egyedülálló maradványok a Beregi-síkság tőzeg-mohalápjai Csaroda és Gelénes térségében a Bábtava területén, a tőzegáfonya, a rovarevő harmatfű, a szőrös nyír, a füles fűz és a lombosmohák. Egyedülálló hazai és alföldi előfordulásuk miatt ezek ma természetvédelmi jellegűek. A legelterjedtebb erdőtárulások között a fűz-nyár erdők és a tölgy-kőris-szil ligeterdők említhetők. Az erdőtársulások legszebb állományai Csaroda, Gelénes, Vámosatya és Tarpa határában vannak. A dús és magas cserjeszintben galagonyák, veresgyűrű som, fagyal, kulyafa stb. gyakoriak. A gyepszintben rendszerint mindig ott található a hamvas szeder. A Beregi térségben előforduló ásványi anyagok leginkább építőanyagokként kerülnek felhasználásra (építési kavics, homok, és durva kerámia anyagok). A Beregi-síkság energiahordozóként szolgáló ásványanyag lelőhelyként nem számottevő, amint ezt a korábban barnaszén-mező feltárásra folytatott kísérletek eredményei is bizonyították.
Barabás:
- Kaszonyi-hegy
Beregdaróc:
- Nyíres-tó
- Dédai erdő
Csaroda:
- Kisasszony-erdő Bábtavával
Jánd:
- Nagy-rét
Lónya:
- Lónyai erdő
Tarpa:
- Tarpai nagyerdő  
- Tarpai Téb erdő 
- Tarpai Nagy-hegy
Vámosatya:
- Bockereki erdő
Vásárosnamény:
- Vitkai platánfasor 
- Sárkánykert

Épített környezet:
A beregi térség templomainak jelentős része középkori eredetű. Ez azért érdekes, mert a térségbe érkező hazai és külföldi turisták érdeklődésének középpontjában ezek az építmények állnak. Példa erre a csarodai és tákosi, vagy újabban a lónyai református templom.
Beregdaróc:
- gótikus stílusú református templom
Beregsurány:
- református templom
Csaroda:
- román kori református templom, fa harangtorony
Gemzse:
- református templom, fa harangtorony
Gulács:
- református templom
Hetefejércse:
- Hetei református templom
- Fejércsei késő barokk stílusú református templom
Lónya:
- román kori református templom, fa harangtorony
Márokpapi:
- kora gótikus stílusú református templom, fa harangtorony
Tarpa:
- gótikus stílusú református templom
Tákos:
- paticsfalú, zsindelyfedésű, festett fakazettás mennyezetű református templom
Vámosatya:
- román kori református templom, fa harangtorony
Vásárosnamény:
- református templom
A kiemelkedő műemlék jellegű épületek között találunk még több kastélyt vagy kisnemesi kúriát is. A tarpai szárazmalom a hazai ipartörténet egyik jeles műemléke.
Beregsurány:
- Bay kastély (barokk stílusú)
- Uray-kastély (klasszicista stílusú)
Csaroda:
- Tájház
Lónya:
- Lónyay család kastélya és sírkápolnája
Tarpa:
- Száraz malom
- Tájház
Vámosatya:
- Büdy várrom
Vásárosnamény:
- Beregi Múzeum
- Iskolatörténeti gyűjtemény
- Vitkai népi lakóház
- Tomcsányi kastély

Rendszeresen megrendezésre kerülő ismétlődő események:
A kistérség nemcsak kulturális és természeti értékekben bővelkedik, hanem idegenforgalmi szempontból érdekes rendezvényekben is. A térség egyedi történelmi és néprajzi hagyományainak köszönhetően a tradíciókhoz kapcsolódó rendezvények lebonyolítására alkalmas terület. Legtöbb esetben - köszönhetően az aprófalvas településhálózatnak - a rendezvények a falusi életmódhoz, gazdálkodáshoz kapcsolódnak, de megjelennek a térségben a modern tömegturizmushoz kapcsolódó rendezvények is. 1999-től a városi önkormányzat a gergelyiugornyai Tisza part lehetőségeit kihasználva nyaranta megszervezi a "Tisza-Party" rendezvénysorozatot, melynek keretében szabadtéri előadások, napközben sportesemények, gasztronómiai jellegű rendezvények, gyermekműsorok és koncertek teszik tartalmasabbá a Tisza partot felkereső vendégek időtöltését. A térség kulturális örökségének ápolása érdekében a helyi önkormányzatok is egyre többet tesznek, ennek értelmében folyamatosan növekszik a hagyományőrző céllal megtartott, rendszerességre törekvő rendezvények száma. Ezek közé sorolható az 1965 óta Vásárosnaményban rendezett Beregi Ünnepi Hét kulturális programsorozata és az 1963 óta évente június végén megrendezésre kerülő Nemzetközi Fafaragó Tábor. A július végén, augusztus elején megrendezésre kerülő rendezvénysorozat, a "Jeles Napok a Beregben" egyre több vendéget csábít. A községi hagyományőrző rendezvények között kiemelkedő a beregdaróci "Kenderes Napok" és a tarpai "Kuruc Fesztivál". 2004-ben több település összefogásával rendezték meg a "Beregi Fesztivál" elnevezésű kulturális programsorozatot. Beregben az idegenforgalomban rejlő lehetőségek még jelentősek. A gazdag hagyományok megfelelő marketingjével, programcsomagok, túraútvonalak összeállításával és ajánlásával a megfelelő célcsoportok felé jelentős húzóágazata lehet a kistérségnek.

Egyéb érdekességek, látnivalók: 
Tákos ékessége a XVIII. századi paticsfalas, zsindelytetős református templom. A "mezítlábas Notre Dame" berendezése népies barokk, s különösen figyelemre méltó 58 kazettából álló, virágokkal díszített, gyönyörű festett famennyezete. A falu a beregi keresztszemes hímzés egyik központjának számít.
Csaroda központjában található a XIII. századi református templom, a késő román falusi templomok egyik legszebbike. A templomban a hajó északi falára és a diadalív felületére freskók kerültek. A templom közelében áll a XIX. századi fa harangtorony.
Beregdarócon megismerhetjük a kenderfeldolgozás folyamatát "a kendermagtól a vászonig". Nevezetessége a XIV. századi gótikus református templom. A templommal szemben kiépített református üdülőkomplexum felszereltségével konferencia központként is funkcionál, illetve jelentősek a wellness szolgáltatásai is.
Beregsurány két kastéllyal is büszkélkedhet, az egyik a XVIII. században épült Bay kastély, míg a másik az Ybl Miklós tervei alapján készült, romantikus elemekkel tarkított klasszicista Uray kastély, amely ma a polgármesteri hivatalnak ad helyet. Parkjából megmaradt néhány idős, 200 évnél is öregebb tölgy- és hársnegyed.
Márokpapi látnivalója a református templom, mely gótikus stílusban épült a XIII. század második felében. Mellette egyszerű formájú, szoknyás fa harangláb áll, mely szintén XIII. századi.
Tarpa a beregi térség legjelentősebb települése volt. Református temploma gótikus stílusban a XV. században készült. Belső terében legértékesebbek a gótikus freskók. A falu másik műemléke a szárazmalom, amely az Észak-Tiszántúl egyetlen megmaradt szárazmalma. A tájházban megtekinthetjük a község néprajzi tárgyait, a helyi kismesterségek hagyományait és a történelmi múltat. Természeti értékei közül kiemelkedő a 154 m magas Nagy-hegy, mely vulkanikus eredetű. Fokozottan védett erdői a Nagyerdő és a Téb-erdő. A településen megkóstolhatjuk a híres tarpai szilvapálinkát is.
Tivadar Tisza partjáról híres. Homokfövenyes strandja számtalan turistát vonz minden nyáron. A Tisza hatalmas töltése közvetlen közelében található a község református temploma. A XVIII. század végén emelt barokk épület jelenlegi tornyát az 1930-as években építették a volt fa harangtorony helyett.
Lónya a vadászatot kedvelő hazai és külföldi turisták körében ismert név. A régi temetőben, a vastag tölgyből készült "lónyai fejfák" között áll a Lónyay család sírkápolnája, mely a XIX. században készült. Kastélyuk a háború után leégett, le kellett bontani, de parkjának szép piramistölgyesei és a vadgesztenyés ma is megcsodálható. XIII. századi református templomának egyedülálló falfestményei, valamint a XVIII. századi fa harangtorony felemelő látványt nyújtanak.
Vámosatya református temploma korai gótikus stílusú. A híres Guthkeled nemzetség Acsa családja építtette. A Büdy várat a XIII. században építtette a Büdy család. Gelénes felől közeledve Vámosatyához, a községhez közel, az úttól balra találjuk a vár maradványait, a közúttól kb. 30 percnyi gyaloglással. A kirándulóhely kialakítása, a vár újjáépítése folyamatban van.
Vásárosnamény a "Bereg kapuja": a térség közigazgatási, ipari, kereskedelmi és kulturális központja. A Beregi Múzeum gyűjteménye nemcsak a beregi emberek életébe nyújt bepillantást, de betekintést nyerhetünk az 1996 végén megnyílt iskolatörténeti kiállításba is, ami az elemi iskolai oktatás történetét, annak tárgyi emlékeit mutatja be. Öntöttvas-kályhagyűjteménye is kiemelkedő. 2007-től a múzeum a Tomcsányi kastélyba költözik. A Tomcsányi kastély Vásárosnamény belterületén, a belvárosban, a Szabadság téren helyezkedik el. A földszintes négy saroktornyos késő barokk stílusú épületet a Lónyay család építtette 1728-ban. A XIX. század elején építették tovább, majd leégett, s ezután kapta mai képét. Jelenleg felújítás alatt áll, s 2007-től a Beregi Múzeum új otthona lesz.

A kistérségben megvalósult fő projektek ("amire büszkék vagyunk"):
1.) A projekt megnevezése: A Vásárosnaményi Tomcsányi kastély turisztikai célú komplex felújítása.

A projekt rövid leírása: A projekt megvalósítása során a Vásárosnamény belvárosában található Tomcsányi kastély leromlott állapotú műemlék épületének és parkjának turisztikai célú felújítására, valamint múzeumnak történő átalakítására, illetve a múzeumi funkciók ellátásához szükséges berendezések beszerzésére kerül sor. A projekt a város önkormányzatának és a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Múzeumok Igazgatóságának partnerségi együttműködésével valósul meg. A fejlesztés során a helyi önkormányzat - mint a kastély tulajdonosa - valósítja meg az építészeti felújítást, a Megyei Múzeumok Igazgatósága - mint a múzeumot fenntartó partner - a múzeum berendezését és szakmai működtetését vállalja. A projekt részét képezi továbbra a létrejövő új turisztikai termékhez kapcsolódó marketing tevékenység megvalósítása. A barokk stílusú kastély a város legjelentősebb műemlék épülete, amely felújított és funkcionálisan megfelelően kihasznált állapotában jelentősen hozzájárul a település és a hátrányos helyzetű beregi térség idegenforgalmának növekedéséhez, a vonzó gazdasági és társadalmi környezet kialakításához. A felújítást követően a kastély épületében a Beregi Múzeum kap helyet, amelynek kiállítása jelenleg egy kisebb épületben van berendezve. Az 1963 óta működő, országosan ismert múzeum a beregi táj értékeinek bemutatása mellett egyedülálló és különleges gyűjteményekkel is rendelkezik, amelyek egy részét helyhiány miatt nem tudják megfelelően a turistáknak bemutatni. Az új turisztikai attrakció a nemzetközi trend szerinti lehetőségek kihasználását, valamint az egyedi szolgáltatások iránti hazai igények által támasztott növekvő kereslet kielégítését célozza a kulturális turizmus területén, és hozzájárul az idegenforgalmi szezonalitás regionális koncentráltságának csökkenéséhez.

 Megvalósulás helyszíne:  Vásárosnamény, Szabadság tér 26.
 A beruházás összköltsége (millió Ft):   299,185064
 A támogatás összege (millió Ft):  291,705364
 A támogatás típusa (ha volt):  ROP-1.1.3.-2004-11-0006/37
 A projekt befejezésének dátuma:   2007.08.31.


2.) A projekt megnevezése: "Második esély" a Vásárosnaményi kistérségben

A projekt rövid leírása: A projekt átfogó célja "Második esély" iskola létrehozása a Vásárosnaményi kistérségben a halmozottan hátrányos helyzetű, középfokú oktatásból lemorzsolódott roma és nem roma származású fiatalok munkaerőpiaci és társadalmi integrációjára. A program során kidolgozásra kerülnek azok az eljárások, amelyek lehetővé teszik egy "Második esély" iskola beindítását és sikeres működtetését egy halmozottan hátrányos helyzetű, aprófalvas településekkel rendelkező kistérségben. Az iskola működtetése során adaptáljuk és kidolgozzuk azokat az eljárásokat, amelyek lehetővé teszik a résztvevő fiatalok korszerű ismeretekkel, készségekkel való felruházását. A sikeres foglalkoztatás elősegítésére támogató rendszert működtetünk, melynek feladata a fiatalok önbecsülésének megerősítése, családjaik bevonása a fejlesztő tevékenységekbe. Az iskolát felkészítjük arra, hogy a helyi közösségek fejlesztési motorjaként működhessen.
A projekt stratégiai céljai:
1. "Második esély" iskola létrehozása
2. Az iskola működtetése
3. Az iskola hosszú távú fenntarthatóságának megalapozása, jogi keretek kialakítása
4. A foglalkoztatáshoz a gyakorlati projektek kialakítása, működtetése
5. A hallgatók szociális és mentális támogatása
6. A hallgatók családtagjainak bevonása a közös programokba
7. A lakosság körében a másság tiszteletének elfogadtatása
8. A vállalkozók és foglalkoztatók munkaerőigényeinek monitorozása
9. Tapasztalatátadási tevékenység a régióban
10. Külföldi jó gyakorlatok adaptálása

 Megvalósulás helyszíne:   Vásárosnamény, Hetefejércse
 A beruházás összköltsége (millió Ft):   344
 A támogatás összege (millió Ft):   344
 A támogatás típusa (ha volt):  EQUAL-2.1.1-2005-10-0009/1.0
 A projekt befejezésének dátuma:  2008.04.30.


3.) A projekt megnevezése: A Vásárosnaményi Szilva Gyógyfürdő fejlesztése

A projekt rövid leírása: Az ország Tiszántúli területe különösen gazdag termálvíz-kincssel rendelkezik, az Észak-alföldi régióban több működő fürdő szolgálja az egészségturizmus  céljait. A Szilva Gyógyfürdő a palettát gazdagítja majd, számos egyedi elemmel is biztosítva a kistérség és a város turisztikai vonzerő-kínálatának bővülését. A Gyógyfürdő épülete Vásárosnamény belterületén, a Gulács felé vezető úttól délre helyezkedik el, a szabadtéri stranddal átellenesen. Az épület három fedett és egy nyitott élménymedencével rendelkezik, valamint megtalálhatók benne az alapvető gyógyászati szolgáltatások is. A fejlesztés hatására olyan, a beruházásból fakadó többletelőnnyel rendelkezik majd a gyógyfürdő, - leginkább a gyógyászati részleg kialakítása miatt - amely a megyében egyedülállóvá teszi.

 Megvalósulás helyszíne:   Vásárosnamény, a Gulács felé vezető úttól délre
 A beruházás összköltsége (millió Ft):   645
 A támogatás összege (millió Ft):  230 + 66,837
 A támogatás típusa (ha volt):  Hazai forrás (SzTP TU-1 és TTFC)
 A projekt befejezésének dátuma:  2006. 08.31.


Hasznos linkek a kistérségben:

 Honlap neve

   Link

 Szilvaút   www.szilvaut.hu
 Vásárosnamény honlapja   www.vasarosnameny.hu
 Tematikus linkgyűjtemény Vásárosnaményról   http://vasarosnameny.lap.hu
 Atlantika Vízi Vidámpark   www.atlantika.hu


csaroda_templombelso_2006.10.26-11.36.44.bmp 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Templombelső, Csaroda


takositemplom_2006.10.26-11.38.07.bmp 

 

 

 

 

 

 

 


Tákosi templom

 

Start | Hogyan használjam? Powered by T-soft